AdvertisementMakaleler

18 Tem ’13

Lise Mezunu Kalmak mı? Yükseköğrenim Görmek mi?

low_document6

Lise sıralarından mezun olacak her öğrencinin ve ailesinin endişesidir: Bundan sonra ne olacak?

Plato Meslek Yüksekokulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde Olgunlaşma Enstitülerinde verdiği ön lisans eğitimi ile Anadolu’daki öğrencilerin endişelerini gidermek için çalışmalar yapıyor.

Türkiye’de, özellikle de İstanbul dışındaki illerde lise mezunu gençlerin büyük çoğunluğu yükseköğrenime çeşitli sebeplerle devam etmiyor. Bunlardan biri de, ailelerinden ayrı kalmamak sebebiyle şehir dışına gitmeyen ya da gidemeyen gençlerin yükseköğrenime devam edememesi.

Son yıllarda üniversite sayısının artması, bu soruna bir nebze olsun çözüm olmak yolunda atılan önemli bir adım. Ancak yine de Anadolu’da bazı gençler 4 yıllık üniversiteyi kazanamadıkları için lise mezunu olarak kalmayı tercih ediyorlar.

Plato Meslek Yüksekokulu, özellikle 4 yıllık üniversitenin tek alternatif olduğunu düşünen gençler için, gerek İstanbul’da, gerekse İstanbul dışında sekiz (2013-2014 eğitim öğretim yılında açılması planlanan ilave beş il ile birlikte 13) ilde lise mezunları için iki yıllık yükseköğrenim imkânı sunuyor.

Bir gencin lise mezunu kalması, günümüzde iş dünyasında her alanda rekabetin bu denli yoğun olduğu bir ortamda, hayatının daha zor olmasına neden olacaktır. Bu nedenle, lise mezunu kalmak yerine, tüm öğrencilerin imkânları dâhilinde bir yükseköğrenim programından mezun olmasını her fırsatta öneriyoruz.

Sadece lise mezunu olmanın, “ne iş olsa yaparım” demenin devri geçeli yıllar oldu. Artık bir veya birkaç alanda donanımlı ve bilgili olmak, o alanda kendini geliştirmiş olmak ve gelişime açık olmak gerekiyor.

Elbette iş hayatında en önemli olan, mezun olduğunuzda diplomanızda yazan mesleği yapabilecek kadar bilgi ve deneyimi edinmiş olmak. Ancak bu imkânı size verecek yer de, yükseköğrenimi aldığınız yer.

Bir yandan yükseköğrenimde eğitim ile bilgi birikimini arttırırken, bir yandan da okurken çalışarak deneyim sahibi olmak, bir yükseköğrenim mezununun sahip olabileceği en önemli değerler.

İş hayatına atılmadan önce her gencin bir yükseköğrenim diploması sahibi olması, bu süre içerisinde yeni insanlarla tanışıp çevresini ve dolayısıyla bakış açısını genişletmesi, uluslararası standartlarda eğitim alması ve çalışarak donanımını arttırması, Türkiye’deki iş gücünü daha nitelikli hale getirecektir.

Bu nedenle Plato Meslek Yüksekokulu, bu imkâna Türkiye’nin her yerinde gençler sahip olsun diye, iki yıldır Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüleri’nde Yüksekokul seviyesinde eğitim veriyor. Üstelik bu eğitim, kısmi olarak uzaktan, kısmi olarak da örgün öğretim şeklinde karma bir eğitim modeli ile veriliyor. Dolayısıyla teknolojiyi kullanmayı da öğrenen mezunlar veriliyor.

Plato Haber’in bu sayısında yer alan detaylarda da görebileceğiniz gibi, Plato’nun uluslararası standartlarda eğitim kalitesi ile farklı yükseköğrenim programları Türkiye çapında 13 ilde lise mezunlarının ayağına geliyor ve yeni gelişmeler konusunda da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Şehir dışında okuma maliyetinin çok altına, aynı zamanda çalışırken devam edilebilecek olan bu programlarla yüzlerce genç, kendi şehrinde, yürüme mesafesindeki okullarına giderek, hayal ettiği meslekte yükseköğrenim alma şansına sahip oluyorlar.

Bu sayede, bir yandan kendilerini geliştirmeye imkân bulurken, bir yandan lise diplomasından daha fazlasına, kendi şehirlerinde sahip olabiliyorlar.

Plato olarak, mesleki eğitimin öneminin bilinciyle, ülkemizde her gencin yükseköğrenime ulaşabilmesini hedef alarak eğitim ağımızı tüm Türkiye’ye yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Nur Erdem Özeren

Plato Meslek Yüksekokulu

Kurumsal Gelişim MüdürüEditör Hakkında

hakancakan

 
 

 
1

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve WoW İstanbul Hotel İşbirliği

Wow İstanbul Hotel’de üniversiteler ile sektör işbirliği çerçevesinde düzenlenen “Üniversiteler ve Sektör Buluşması” seminerine İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi v...
 
 
tuna 2

UIA 2017 World Architects Congress

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr Tunca Güzeloğlu 3-7 Eylül 2017 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen “UIA 2017 World Architects Congress” Kongresi...
 
 
banu manav

Ulusal Aydınlatma Kongresi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Banu Manav, Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından 21-22 Eylül 2017 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi...
 

 
00000001

Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Mehmet Vedat Atay Histeroskopik Cerrahi Kursu’nda konuşma gerçekleştirdi

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vedat Atay, Minimal İnvaziv Jinokoloji Derneği’nin (MİJİD) düzenlemiş olduğu Histeroskopik Cerrahi Kursu’nda konuşm...
 
 
IMG_6909

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Kampüsü’nde gerçekleştirdiği törenle 2017-2018 Akademik Yılına merhaba dedi. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni Balat yerleşkesind...
 
 
_MG_1282

15 Temmuz Darbe Girişimi Üzerine Değerlendirmeler

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla’nın katılımıyla “15 Temmuz Darbe Girişimi Üzerine Değerlendirmeler” adlı konferansımız düzenlenmiştir.
 

 1. enes

  bende lise mezunuyum. şu an universiteye hazırlanıyorum. bu yazınızı okuduktan sonra bi hayli sevindim. sizin gibi düşünen universite sayısı az. grafik tasarım sevdiğim bir meslek. bu bölümü okumayı çok istiyorum. burs imkanı varmı Universitenizde .? bilgilendirirseniz sevinirim .


  • Gizem Ünal

   Merhaba Enes,
   Yorumun için teşekkür ederiz.. Plato Meslek Yüksekokulu vakıf üniversitesidir ve öğrencilerinin %85′i bursludur. Grafik tasarım programında %100, %50 ve %25 gibi birçok bursumuz var. Daha detaylı bilgi almak için her zaman bana mail atabilir, sorularını sorabilirsin..

   Seni aramızda görmek ister, şimdiden başarılar dileriz..

   gizemunal@plato.edu.trBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>