AdvertisementMakaleler

18 Tem ’13

Lise Mezunu Kalmak mı? Yükseköğrenim Görmek mi?

low_document6

Lise sıralarından mezun olacak her öğrencinin ve ailesinin endişesidir: Bundan sonra ne olacak?

Plato Meslek Yüksekokulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğu protokol çerçevesinde Olgunlaşma Enstitülerinde verdiği ön lisans eğitimi ile Anadolu’daki öğrencilerin endişelerini gidermek için çalışmalar yapıyor.

Türkiye’de, özellikle de İstanbul dışındaki illerde lise mezunu gençlerin büyük çoğunluğu yükseköğrenime çeşitli sebeplerle devam etmiyor. Bunlardan biri de, ailelerinden ayrı kalmamak sebebiyle şehir dışına gitmeyen ya da gidemeyen gençlerin yükseköğrenime devam edememesi.

Son yıllarda üniversite sayısının artması, bu soruna bir nebze olsun çözüm olmak yolunda atılan önemli bir adım. Ancak yine de Anadolu’da bazı gençler 4 yıllık üniversiteyi kazanamadıkları için lise mezunu olarak kalmayı tercih ediyorlar.

Plato Meslek Yüksekokulu, özellikle 4 yıllık üniversitenin tek alternatif olduğunu düşünen gençler için, gerek İstanbul’da, gerekse İstanbul dışında sekiz (2013-2014 eğitim öğretim yılında açılması planlanan ilave beş il ile birlikte 13) ilde lise mezunları için iki yıllık yükseköğrenim imkânı sunuyor.

Bir gencin lise mezunu kalması, günümüzde iş dünyasında her alanda rekabetin bu denli yoğun olduğu bir ortamda, hayatının daha zor olmasına neden olacaktır. Bu nedenle, lise mezunu kalmak yerine, tüm öğrencilerin imkânları dâhilinde bir yükseköğrenim programından mezun olmasını her fırsatta öneriyoruz.

Sadece lise mezunu olmanın, “ne iş olsa yaparım” demenin devri geçeli yıllar oldu. Artık bir veya birkaç alanda donanımlı ve bilgili olmak, o alanda kendini geliştirmiş olmak ve gelişime açık olmak gerekiyor.

Elbette iş hayatında en önemli olan, mezun olduğunuzda diplomanızda yazan mesleği yapabilecek kadar bilgi ve deneyimi edinmiş olmak. Ancak bu imkânı size verecek yer de, yükseköğrenimi aldığınız yer.

Bir yandan yükseköğrenimde eğitim ile bilgi birikimini arttırırken, bir yandan da okurken çalışarak deneyim sahibi olmak, bir yükseköğrenim mezununun sahip olabileceği en önemli değerler.

İş hayatına atılmadan önce her gencin bir yükseköğrenim diploması sahibi olması, bu süre içerisinde yeni insanlarla tanışıp çevresini ve dolayısıyla bakış açısını genişletmesi, uluslararası standartlarda eğitim alması ve çalışarak donanımını arttırması, Türkiye’deki iş gücünü daha nitelikli hale getirecektir.

Bu nedenle Plato Meslek Yüksekokulu, bu imkâna Türkiye’nin her yerinde gençler sahip olsun diye, iki yıldır Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüleri’nde Yüksekokul seviyesinde eğitim veriyor. Üstelik bu eğitim, kısmi olarak uzaktan, kısmi olarak da örgün öğretim şeklinde karma bir eğitim modeli ile veriliyor. Dolayısıyla teknolojiyi kullanmayı da öğrenen mezunlar veriliyor.

Plato Haber’in bu sayısında yer alan detaylarda da görebileceğiniz gibi, Plato’nun uluslararası standartlarda eğitim kalitesi ile farklı yükseköğrenim programları Türkiye çapında 13 ilde lise mezunlarının ayağına geliyor ve yeni gelişmeler konusunda da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Şehir dışında okuma maliyetinin çok altına, aynı zamanda çalışırken devam edilebilecek olan bu programlarla yüzlerce genç, kendi şehrinde, yürüme mesafesindeki okullarına giderek, hayal ettiği meslekte yükseköğrenim alma şansına sahip oluyorlar.

Bu sayede, bir yandan kendilerini geliştirmeye imkân bulurken, bir yandan lise diplomasından daha fazlasına, kendi şehirlerinde sahip olabiliyorlar.

Plato olarak, mesleki eğitimin öneminin bilinciyle, ülkemizde her gencin yükseköğrenime ulaşabilmesini hedef alarak eğitim ağımızı tüm Türkiye’ye yaymak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Nur Erdem Özeren

Plato Meslek Yüksekokulu

Kurumsal Gelişim MüdürüEditör Hakkında

hakancakan

 
 

 
inovasyon haftası2

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İnovasyon Haftası’nda!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, İnovasyon ve girişimcilik dünyasının tüm renklerini bir araya getiren İnovasyon Haftası’na katılıyor.  Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Mecl...
 
 
_MG_8681

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nden İlkokullara yardım!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kulübü Doğu’daki İlkokullara yardım kampanyası düzenledi. Öğrenciler düzenlenen yardımda temin etmiş oldukları kırtasiye malzemeleri, kitap, mont, ayakkabı ve...
 
 
_MG_8857

İngilizce Hazırlık Bölümü Etkinliği

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfı tarafından organize edilen “Hazırlık Bölümü Etkinliği” gerçekleşti. Balat yerleşkesinde gerçekleşen etkinlikte öğrenciler hazırladıkları vi...
 

 
PDR-post-02

4. PDR Günleri Başlıyor!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve Ümraniye Araştırma Merkezi iş birliğiyle 4. PDR günleri 8-9 Ocak 2018 tarihinde düzenlenecek. Prof.Dr. Azmi Varan’ın eğitmenliğinde gerçekleşecek, Ümraniye, Çekmeköy, Üsk...
 
 
Travma-post-01

Travma Eğitimleri Başlıyor!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Eğitimde İş Birliği” protokolü kapsamında travma eğitmenleri yetiştirilecek. 4-15 Aralık 2017 tarihleri arasınd...
 
 
file4

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi aday öğrencilerle buluşuyor!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, 18 il de  “Üniversite Tercih Fuarı” kapsamında üniversite öğrenci adaylarına yol göstermeye devam ediyor. Binlerce öğrenci ile bir araya gelecek olan İstanbul Ayvansaray Üniv...
 

 1. enes

  bende lise mezunuyum. şu an universiteye hazırlanıyorum. bu yazınızı okuduktan sonra bi hayli sevindim. sizin gibi düşünen universite sayısı az. grafik tasarım sevdiğim bir meslek. bu bölümü okumayı çok istiyorum. burs imkanı varmı Universitenizde .? bilgilendirirseniz sevinirim .


  • Gizem Ünal

   Merhaba Enes,
   Yorumun için teşekkür ederiz.. Plato Meslek Yüksekokulu vakıf üniversitesidir ve öğrencilerinin %85′i bursludur. Grafik tasarım programında %100, %50 ve %25 gibi birçok bursumuz var. Daha detaylı bilgi almak için her zaman bana mail atabilir, sorularını sorabilirsin..

   Seni aramızda görmek ister, şimdiden başarılar dileriz..

   gizemunal@plato.edu.trBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>