AdvertisementEğitim

11 Tem ’13

Plato Meslek Yüksekokulu Anadolu’da büyüyor!

TŸrkiye Haritasõ 3D

Medya, tasarım ve teknoloji alanında eğitim veren Plato Meslek Yüksekokulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüleri ile gerçekleştirdiği işbirliğini her geçen yıl büyütüyor.

PLATO HABER – İstanbul’da öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programları; Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Trabzon, Antalya, Konya ve Samsun illerine taşıyan Plato Meslek Yüksekokulu, Olgunlaşma Enstitüleri çalışmaları kapsamında eğitim ve öğretim yapılan illere Kayseri, Mersin, Mardin, Diyarbakır ve Eskişehir’i de ekleyerek 13’e çıkarmak için çalışmalar yaptı. Olgunlaşma Enstitüleri çalışmaları kapsamında il sayısını arttırmasının yanı sıra,  Çocuk Gelişimi, Grafik Tasarımı, Medya ve İletişim, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarına Saç Bakım ve Güzellik Hizmetleri, Aşçılık ve Moda Tasarımı programlarını da ekleyerek öğrencilere çeşitli mesleki eğitimler sunulacak.

Çeşitli programları İstanbul dışındaki şehirlere Olgunlaşma Enstitülerini desteği ile büyük bir hızla yayarak öğrencilerle buluşan Plato Meslek Yüksekokulu, bu çalışmalarla Türkiye geneline yayılmakta ve öğrencilere kendi şehirlerinde kolaylıkla öğrenim görme fırsatı tanımaktadır. Öğrencilerin ekonomik koşullarını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyen Plato Meslek Yüksekokulu, öğrencilerin öğrenim hayatını destekleyici %50 ve %100 olmak üzere iki farklı burs seçeneği sunuyor.

Plato Meslek Yüksekokulu, Olgunlaşma Enstitüleri ile birlikte yürüttüğü çalışmalarda toplumu ve toplumsal faydaları da göz ardı etmemektedir.

Programın Yararları

•   Mesleki eğitimi yaygınlaştırmak, daha geniş coğrafyada ve daha fazla kişiye donanımlı

eğitimler vermek.

•   Kadınların ve gençlerin ekonomik hayata katılımını arttırmak,

•   Girişimcilik ve istihdam imkânlarını geliştirmek; bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmak,

•   KOBİ’leri ve yerel kalkınma girişimlerini desteklemek,

•   Plato Meslek Yüksekokulu eğitim ağı oluşturmak,

•   Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde çalışan eğitimcilerin öğretim görevlisi olarak yetişmelerini sağlamak,

•   Öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri yoluyla ülke içerisinde hareketliliği teşvik etmek.

Plato ve İş Dünyası

Plato Meslek Yüksekokulu, Olgunlaşma Enstitüleri ile yaptığı çalışmalarda iş dünyasını büyük bir dikkatle takip ederek gereksinim duyulan nitelikte, iş dünyasının yüksek temposunun üstesinden gelebilecek, her şartta başarıyı hedefleyen öğrenciler yetiştirmektedir. Öğrencilere kazandırılan bu özelliklerin yol göstericisi olan uygulamalı derslere de büyük önem veren Plato Meslek Yüksekokulu, uygulamalı dersler vererek, iş dünyasını dersliklerine taşımaktadır. Bu sayede öğrenciler, çeşitli tecrübeler ve el becerileri kazanarak donanım sahibi olmaktadırlar.

Plato Meslek Yüksekokulu ve Olgunlaşma Enstitüleri ortak çalışmalarına devam eden öğrenciler, Plato Meslek Yüksekokulu’nun sektör kuruluşlarıyla işbirliğinden yararlanarak staj olanağına sahip oluyorlar. Bu çalışmalar sayesinde öğrenciler dersliklerde öğrendiklerini iş dünyasında uygulamakta ve deneyimlerini arttırmaktadırlar.

Bu sayede öğrenciler, tam donanımlı, özgüveni yüksek ve tecrübe kazanmış bir birey olarak iş dünyasına atılmaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulu, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl ilginin arttığı programları Olgunlaşma Enstitüleri ile yaptığı çalışma kapsamında Türkiye’nin birbirinden farklı illerinde öğrencilerle buluşturmaktadır. Olgunlaşma Enstitüleri ile yapılan bu çalışmada Türkiye’nin farklı bölgelerinde girişimciliği ve istihdamı artırıcı çalışmalar yapan Plato Meslek Yüksekokulu, yıllardır sorun haline gelen ve özellikle doğu illerinde büyük ihtiyaç haline gelen tecrübeli, iş dünyasını bilen, donanımlı kişiler sorununa da önemli katkılar yapmaktadır.

Plato’nun İnternete Dayalı Karma Eğitim Ağı Büyüyor

Plato Meslek Yüksekokulu, 2011-2012 yıllarında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile imzaladığı “Mesleki ve Teknik Eğitime Yönelik Kaynakların Ortak Kullanımı ile Mesleki ve Teknik Eğitimde İşbirliği” protokolü kapsamında Adana, Ankara, Bursa, Trabzon, İzmir, Antalya, Samsun ve Konya illeri Olgunlaşma Enstitülerine, 2013-2014 eğitim öğretim yılında yeni iller ve programlar ekleyerek Türkiye’nin farklı illerine yayılmayı planlamaktadır.

Plato Meslek Yüksekokulu, Olgunlaşma Enstitüleri çalışması ile öğrencilere birden çok imkân sunarken, İnternete Dayalı Karma Eğitim Ağı’nı büyüterek öğrencilere farklı olanaklar sunmaya devam ediyor.

İnternete Dayalı Karma Eğitim Olanakları

•   Olgunlaşma Enstitüleri ortak programlarına devam eden öğrenciler Plato Meslek Yüksekokulu’nun sektör kuruluşlarıyla işbirliğinden yararlanarak staj olanağına sahip oluyor.

•   Öğrenciler, programların uygulandığı şehirlerdeki kampüsler arasında yapılacak değişim programları yoluyla farklı kültürel ve sanatsal ortamlarda deneyim kazanma fırsatı yakalıyorlar.

•    Programa yerleşen öğrenciler %50 burs almaya hak kazanıyor.

•   Programda yer alan genel dersler ve bazı program dersleri e-öğrenme yöntemiyle verilip, diğer dersler ve uygulamalar ise Olgunlaşma Enstitülerinde yapılabiliyor.

•    Programdan mezun olanlar Plato Meslek Yüksekokulu’ndan ön lisans diploması alacaklardır. Bu yolla, mezunlar daha ileri yükseköğretim programlarına (dikey geçiş, lisans tamamlama, vb.) geçiş yapabiliyorlar.

SİZİN ŞEHRİNİZ SİZİN OKULUNUZ

Plato Meslek Yüksekokulu, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüleri ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle artık sizin şehrinizde.

Plato Meslek Yüksekokulu, İstanbul Kampüsü’nde uyguladığı eğitimi Ankara, Adana, Bursa İzmir, Samsun, Trabzon ve Antalya’da bulunan Olgunlaşma Enstitülerine taşıdı. 2012-2013 yılında Olgunlaşma Enstitüleri il sayısını 13’e çıkarmak adına çalışmalar yürüten Plato, bölgeler arası eğitim öğretim farkını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu sayede yapılan çalışmalarla öğrenciler kendi şehirlerinden uzaklaşmadan eğitim öğretim görebiliyor.

Plato Meslek Yüksekokulu, Olgunlaşma Enstitüleri ile yaptığı projede öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte çalışmalar yapmaktadır. İstanbul Kampüsü’nde mevcut programları Olgunlaşma Enstitüleri ile Türkiye’nin farklı bölgelerine taşıyan Plato, öğrencilerin öğrenim hayatı için farklı şehirlerde yaşamalarının zorluklarını ortadan kaldırıyor.

Öğrencilere kendi şehirlerinde öğrenim fırsatı sunan Plato Meslek Yüksekokulu ve Olgunlaşma Enstitüsü, öğrencilere ve ailelerine oldukça avantajlı imkânlı sunmaktadır.

Öğrencilerin Kendi Şehirlerinde Öğrenim Görme Faydaları

•   Öğrenciler %50 burs alıyorlar,

•   Öğrenciler ailelerinin yanında kalıyorlar,

•   Öğrenciler şehirlerarası yol masrafını ödemek zorunda kalmıyor,

•   Alıştıkları yerleşim yerini değiştirmeden kendi kültürlerini yaşayarak öğrenim görüyorlar,

•   Öğrenciler farklı şehirlerdeki ikamet masrafından kurtuluyorlar,

•   Çalışan öğrenciler, dersleri tamamen uzaktan eğitim olarak alabiliyor böylece hem para kazanıp hem de diploma sahibi oluyorlar,

•   Teorik ve uygulama eğitimini bir arada alıyorlar,

•   Sınıflarda sınırlı öğrenci sayısıyla daha kaliteli ve etkin öğrenim alıyorlar.

 

Plato & Olgunlaşma Enstitüleri yönetim toplantıları gerçekleşti

Plato Meslek Yüksekokulu ile Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında yıllık olağan toplantılar gerçekleşti. 2011–2012 eğitim öğretim yılı değerlendirmesinin yapıldığı toplantılarda yeni eğitim öğretim yılı hazırlık çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen toplantılarda tüm olgunlaşma enstitüleri müdür ve müdür yardımcıları bir araya gelirken öğretim görevlilerine toplam kalite yönetimi ve proje hakkında hizmeti içi eğitim verildi. Ayrıca Çocuk Gelişimi, Grafik Tasarımı ve Radyo ve Televizyon Programcılığı alanlarında İstanbul’da zümre toplantıları yapıldı.

2012-2013 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılan toplantılara Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanı Uğur Ergin, Sosyal ve Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Grup Başkanı Ayşe Aycan, Daire Başkanı Osman Akkuş, Plato & Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Proje Yürütme Kurulu Üyesi Hülya Demir ve İkram İlbaş katılım sağladılar. Toplantılarda, projeyi daha da başarılı bir seviyeye taşıyabilmek için fikir alışverişi yapıldı.

İnternete Dayalı Karma Eğitimde Dersler

Türkiye’de toplamda 14 ilde Olgunlaşma Enstitüler’inde verilen İnternete Dayalı Karma

Eğitim modelinde öğrenciler, farklı yöntemler ile ders görmektedirler:

•      Yüzyüze Dersler

•      İnternet Üzerinden Eş zamanlı Dersler

•      İnternet Üzerinden Eş zamanlı Olmayan Etkileşimli İçerikler

•      İnternet Televizyonu: Platowebtv

•      Video Konferans

İnternet üzerinden yapılan dersler öğretim görevlileri ve sistem tarafından düzenli olarak takip edilerek denetim sağlanmaktadır. Öğrencinin sisteme ne zaman girdiği, ne kadar süre ile sistemde kaldığı ve ilgili soruları yanıtlayıp yanıtlamadığı denetlenmektedir.

 

 Editör Hakkında

hakancakan

 
 

 
IMG_9260

Elektrik Programı Öğrencileri Bitirme Projelerini Sergiledi!

  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı öğrencileri Cumbalı Bahçe’de bitirme projelerini sergiledi.            Öğr. Gör. Yalçın Urfa’nın program sorumlusu oldu...
 
 
30725843_2014909378759218_1923486423315382272_n

Kan Bağışı Hayat Kurtarır!

  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Yerleşkesi’nde kurulan Türk Kızılayı Kan Bağış çadırı gönüllü öğrencilerle doldu. “Ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, birlik ve evrensellik”...
 
 
IMG_0017

“Yeni Doğan ile İlgili Acil Vakalar” Semineri Gerçekleşti

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı tarafından organize edilen “Yeni Doğan ile İlgili Acil Vakalar” semineri İlk ve Acil Yardım Programı başta olmak üzere sağ...
 

 
IMG_9768

Ayvansaray’da Renkli Bir Gün!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri Balat’ın minik sakinleriyle bir araya gelerek keyifli bir etkinliğe imza attı. Dünyanın en güzel renkleri olan çocuklar...
 
 
30714913_2014969228753233_3479209464387600384_n

Diş Etleri Hastalanır mı?

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Ağız ve Diş Sağlığı Programı tarafından organize edilen “Diş Etleri de Hastalanır mı?” adlı seminer Öğretim Görevlisi Çağdaş Çağlar Laçin’...
 
 
IMG_8957

Turizm Haftası’nı Tekne Turu ile Karşıladık!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şişli Kervansaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; 15 – 22 Nisan Turizm Haftası kapsamında ...
 
0 Yorum


Ilk Yorum Yapan Siz Olun!


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>