AdvertisementGündem

26 Şub ’12

Bir ‘Gönül işi’, binlerce mutlu çocuk!

Tüm yazıları: »
Editör: hakancakan
Etiketler:
onk1

PHA-Zorlu bir yolda mücadele eden minik yürekler, gözleri kapıda tüm umutlarıyla “ Gönüllü anneler” ini bekliyor. İstedikleri sadece bir parça mutluluk.  İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü, kanser tedavisi gören binlerce insanın uğradığı bölümlerden sadece biri. İçinde ayırdığı pediatrik onkoloji bölümünde ise en büyüğü 16 yaşında olan çocuklar yer alıyor. Tedavi süreçleri içinde birçok zorlukla baş başa kalan hastalar ve yakınları, pes etmeye yüz tuttukları bir anda kendilerine uzanan bir el ile toparlanıyorlar. Yalnızca hastahane şikayetleri değil, miniklerin tüm özel sıkıntılarını da üstlenmeyi kabul eden gönüllü anneler, çocukların yüzünü güldürmeyi başarıyor. Aileler orada birbirleriyle akrabalıktan daha yakın bir bağ kuruyor, yemekler çay saatleri, akşam muhabbetleri ile ufacık bir onkoloji servisi sıcak bir yuvaya dönüşüyor.

Gönüllü anneliği 5 yıl öncesi bu işe başlayan ve şimdi bir sosyal sorumluluk projesine hazırlanan Derya Güzey ile konuştuk.

Derya Güzey, daha önce hiçbir yakınında kanser hastalığını yaşamamış bir anne. 5 yıl önce Uğur Dündar’ın LÖSEV ile ilgili programını izleyen Güzey, çok etkilendiğini ve hemen ertesi gün ilik bankasına başvurduğunu söylüyor. Ardından Kızılay’a kan bağışında bulunup evine dönerken, kendini Onkoloji servisinde bulan genç kadın karşısına çıkan bir hemşirenin “Gönüllü anne misiniz?” sorusunun ardından bu işle ilgili bilgi almaya başlıyor.

Bir çocuk annesisiniz ama buradaki çocukların tüm sorunlarıyla da ilgileniyorsunuz. Bu işin zorlukları neler?

-Ben burada olup onlarla ilgilenmekten çok mutluyum. Ama çok yorgunum artık. Benden çok şey götürdü bu 5 yıl, ama bir o kadar şeyde kattı. Buradaki zorluk yalnızca şu çocukların gözlerindeki umudun bittiğini görmek.

Aileniz size bu konuda destek veriyor mu?

-Eşim ben bu işe başladığımda çok destek vermedi. Onu da buraya getirdim sürekli ve buradaki çocuklara o kadar bağlandı ki benden çok koşturmaya başladı onlar için. Ve sonra bana dedi ki ben eskiden egoist kendi için yaşayan bir adammışım. Sana teşekkür ederim, bunları görmemi sağladığın için.. Bunu duymak beni bu işe daha fazla itti. Kızım ve diğer tüm akrabalarım bu durumdan çok memnun.

Buradaki çocuklar hakkında gözlemleriniz neler?

-Buradaki çocukların seçilmiş çocuklar olduğuna inanıyorum. Hepsi o kadar akıllı o kadar umutlu ki biz bazen hayretler içerisinde kalıyoruz. Hayat burası, burada onlardan öğrenilecek çok şey var. Mücadeleci ruhları olsun, düşünceleri olsun görülmeye değer. Hepsi ayrı ayrı çocuklarım benim.

Hiç unutmadığınız bir anınız oldu mu?

-Olmaz mı?. Bu hastaneye iki çocuğumuz gelmişti biri 4 diğeri 5 yaşında. Biri kız, biri erkek. Biri Trabzonlu, biri Siirtli. Aynı zamanlarda ilaç alıyorlar ve arkadaş oluyorlar. Birkaç ay sonra, ilaç zamanları geldiğinde 5 yaşındaki oğlumuz, arkadaşı hastaneye yatış yapamadığı için bende ilaç almam diye ağlıyordu. Ve ilaç almadı ta ki arkadaşı yan odasına yatış yapana kadar. Nasıl bir kardeşlik nasıl bir düşünce hayretler içerisinde izlemiştik. Buradaki çocuklar o kadar düşünceli ki birine oyuncak bebek geldiği zaman bundan bende var, şu arkadaşımda yok ona verelim diyecek kadar..

Bildiğim kadarıyla çocuklar için bir yarışmaya katıldınız. Biraz bahseder misiniz, nasıl karar verdiniz nasıl oldu?

-Bu işe gönül verdiğimden beri bu çocuklarımın aileleri için bir barınma evi açmak istiyordum. Fakat buna imkânım tek başıma yoktu. Yeteri kadar destek göremedik. Verilen vaatler tutulmadı, kapılar hep yüzümüze kapandı. Aniden eşimin bir yarışmaya yaptığı başvuru sonucu kendimizi orda bulduk. Eşim yarıştı ve amacımız kazandığımız paranın tek bir kuruşuna dokunmadan barınma evi projemizi gerçekleştirmekti. Kazandığımız para buna yeterli olmasa da en azından bir birikim kazandık ve bunun üzerine ekleyerek bu projeyi devreye sokmak istiyoruz artık. Onlar bizim her şeyimiz, yeter ki iyi olsunlar.

Son olarak söylemek istedikleriniz neler? Gönüllü anne olmayı düşünen kişilere neler söylemek istersiniz?

-Bütün çocuklarımı çok seviyorum. Bu sadece bir gönül işi, gösteriş değil. Gönüllü anne olmak burayla haşır neşir olmak demektir. Her çocuğun sevincine üzüntüsüne ayrı ayrı zaman ayırmak demektir. Bunu yapmayı göze alamayan insanların, bu işe hiç girmemesini istiyorum. Çünkü bu çocuklar bir kere alıştı mı her an gözleri kapıda, onları bekliyor olacaktır. Onların umutlarının kırılmasını ben kabullenemem ve buna elimden geldiğince izin vermem.

 

 

ÇOKSEV’den Gönüllü Annelik

ÇOKSEV( Çocuk Kanserleri Sevgi ve Dayanışma Derneği), gönüllü anneliği böyle tanımlıyor;
“ Hastanede yatan çocuklarımız uzun ve zorlu tedavi süreçlerinde, moral vermek amacıyla haftada birer gün dönüşümlü olarak gelen gönüllü annelerimiz, çocuklarımıza el becerilerini geliştiren faaliyetlerde bulunmakta, oyun oynamakta, okullarından uzak kalan çocuklarımızın eğitimlerine destek olmakta, evde özenle hazırladıkları sağlıklarına uygun yiyecekleri sunmaktadırlar. Çocuklarımız gönüllü annelerini dört gözle beklemektedir. Gönüllü annelerimiz çocuklarımızı ve ailelerini hayata bağlılıklarını artırmaktadır. Gönüllü annelerimiz çocuklarımız ve ailelerinin psikolojik olarak da içinde bulundukları, zor ortamı daha rahat geçirmelerine yardımcı olmaktadırlar. Bilindiği gibi bu tür hastalıklarda tıbbi tedavinin yanı sıra moral desteğinin de önemi büyüktür.  Gülümsetilebilen her minik yüz, heyecanla mutlulukla bekleyen bir çift göz onların çabalarının geri dönüşümüdür. Yaşam bazen bizler için sıradan bir gün karmaşık dostluklar ve işlerden oluşabilir. Bize katılıp gönüllü olarak hayatınıza onlara katabilir, birikimlerinizi ve sevginizi çocuklarımızla paylaşarak kendinizi iyi hissedebilir ve “sorumlu yaşamın gereğini” yerine getirebilirsiniz. Gönüllü olmak için aslında çok büyük vasıflar gerekmiyor. Sadece içten ve gönülden koşulsuz sevmek ve onların da (sağlıklı çocuklar gibi) çocuk olduğunu unutmamak gerekir. Sevgi çiçek açmayan yere uğramaz. Aslında her şey sevgiyle başlar. Seversek ilgileniriz, ilgilenirsek bilgi sahibi oluruz, bilgi sahibi oldukça uygulamaya geçeriz.

Onları sevelim, umut verelim..

 

 

MUHABİR

Gamze Acar, PLATO HABER AJANSI MUHABİRİ, BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ 1. SINIF ÖĞRENCİSİ

 

 Editör Hakkında

hakancakan

 
 

 
1

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ve WoW İstanbul Hotel İşbirliği

Wow İstanbul Hotel’de üniversiteler ile sektör işbirliği çerçevesinde düzenlenen “Üniversiteler ve Sektör Buluşması” seminerine İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi v...
 
 
tuna  2

UIA 2017 World Architects Congress

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr Tunca Güzeloğlu 3-7 Eylül 2017 tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde düzenlenen “UIA 2017 World Architects Congress” Kongresi...
 
 
banu manav

Ulusal Aydınlatma Kongresi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Banu Manav, Yönetim Kurulu’nda yer aldığı Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) tarafından 21-22 Eylül 2017 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi...
 

 
00000001

Öğretim Üyemiz Prof.Dr. Mehmet Vedat Atay Histeroskopik Cerrahi Kursu’nda konuşma gerçekleştirdi

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vedat Atay, Minimal İnvaziv Jinokoloji Derneği’nin (MİJİD) düzenlemiş olduğu Histeroskopik Cerrahi Kursu’nda konuşm...
 
 
IMG_6909

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Kampüsü’nde gerçekleştirdiği törenle 2017-2018 Akademik Yılına merhaba dedi. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi 2017-2018 akademik yılı açılış töreni Balat yerleşkesind...
 
 
_MG_1282

15 Temmuz Darbe Girişimi Üzerine Değerlendirmeler

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Atilla Yayla’nın katılımıyla “15 Temmuz Darbe Girişimi Üzerine Değerlendirmeler” adlı konferansımız düzenlenmiştir.
 

  1. Hazel Hacioglu

    Duyarliliginiza tesekkurler, hepsi o kadar degerli cocuklar ki onlari hatirlatmaniz mutluluk verici..


  2. Ali Acar

    Başarılarının ve duyarlılığının devamını diliyorum kızım..Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>