AdvertisementPlato

18 Tem ’11

Doğum Fotoğrafçılığında Farklılığın Peşinde; Sema Korkmaz

Tüm yazıları: »
Editör: hakancakan

İnsanlar yaşamları boyunca belki de milyonlarca anı yaşıyorlar; ama bu anılar zamanla uçuyor, kaybolup gidiyor. Geriye ‘zamanı durdurmak isteyecek kadar mutlu’ olduğunuz ‘an’ların, ‘anı’ların belgesi olan fotoğraflar kalıyor. Doğum ‘an’ları da her anne-baba için ‘en özel’ mutluluk anları. Bu fotoğraflar doğumunu fotoğrafladığım bebeklerin büyüdüklerinde aile albümleri içinde belki de en özel olanı olacak. İşte bu yüzden, doğum fotoğrafçılığı hem büyük sorumluluk hem de insana müthiş keyif veren inanılmaz bir duygu. Bir anlamda en mutlu anları ölümsüzleştiriyorlar. Bu da insana kendisini daha özel hissettiriyor. Doğum fotoğrafçılığını, mesleğin uzman ismi fotoğrafçı Sema Korkmaz ile konuştuk.

Plato: Fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

İlk SLR makinam bir ZENITH idi. Bu ilk makinama sahip olduğumda henüz 15 yaşımdaydım. Beyazıt Meydanı’na, Kadırga’ya ve İstanbul’un pek çok semtine gider, sokak sokak dolaşır, fotoğraf çekerdim. Kendime amatör bir ‘karanlık oda’ bile kurmuştum. Arkadaşlarımın siyah-beyaz fotoğraflarını çeker, baskısını da yine kendim yapar ve hediye ederdim. Bundan çok büyük keyif alırdım. Fotoğraf hep hayatımda oldu. Kendimi bildim bileli enstantane ve diyaframı bilirim. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nde okudum. Bu arada amatör olarak fotoğraf çekmeye devam ettim.  Ancak bu bana yetmiyordu. Fotoğraf, hem mesleğim hem hayat biçimim olabilirdi. Bu düşünceyle, Fotoğraf Bölümü’nde okumaya karar verdim. Zorlu yetenek sınavlarını aşarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nü kazandım ve bu bölümden mezun oldum.

Plato: Fotoğraf çok geniş bir alan ve siz doğum fotoğrafçılığını seçtiniz. Bu seçim planlı mı; yoksa tesadüfler zinciri mi?

Sadece doğum fotoğrafları çekmiyorum. Çeşitli dergilere portreler, organizasyon firmaları ve kurumsal fotoğrafçılığın yanı sıra ürün fotoğrafları da çekiyorum. Bir yandan özel projelerim için belgesel çekimlerime de devam ediyorum. Bence bir fotoğrafçı pek çok alanda bilgili ve yetkin olmalı. Yoksa kendinizi tekrar etmekten öteye geçemezsiniz diye düşünüyorum. Doğum fotoğrafçılığını kesinlikle planlı bir şekilde seçtim. Zaten fotoğraf bölümü mezunuydum ve fotoğrafçılık yapıyordum. Ancak doğum çok özel bir alandı. Uzun bir süre doğum fotoğrafçılığı üzerine araştırma yaptım. Yurtdışındaki örnekleri inceledim. Hizmetlerimde ne gibi farklılıklar yaratabilirim diye uzun süre çalıştım. Zaten doğum çekimleri kendiliğinden gelmeye başladı.

Plato: İlk çekiminiz… Ameliyathaneye girdiniz. Doğum başladı… Ne hissettiniz?

İlk fotoğraf çektiğim doğum, ‘Epidural Sezeryan’ yöntemiyle gerçekleşti. Ameliyathaneye girdiğimde mutluluktan uçuyordum açıkçası. Çünkü daha önce hiç görmediğim, inanılmaz farklı bir mekândı. En büyük endişem, ‘steril’ alanlara dokunmadan çalışmak oldu. Makinamı gözüme yasladım ve bebeğin dünyaya gelmesini beklemeye başladım. Fotoğrafladığım ilk doğum olduğu için bebeğin anne karnından çıktığı ilk kareyi kaçırmamak için çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Kalbim küt küt atıyordu ve açıkçası hâlâ bu heyecanı yaşıyorum. İşte geliyor. İşte bir minik dünyaya geliyor ve yeni bir hayat başlıyor ve ben o miniği fotoğraflıyorum. Bundan daha güzel bir duygu var mı? Bilemiyorum! Ama son derece duygusal bir tatmin yaşayacağınız bir meslek, doğum fotoğrafçılığı…

Plato: Bu mesleğin en mutlu eden yanı nedir?

Ailelere hep sevinçle hatırlayacakları anları onlar için sabitlemek beni çok mutlu ediyor.. Hayatımızdaki pek çok ayrıntıyı unutuyoruz. Zamanla silikleşiyor. Doğum öncesi ve sonrası aile; heyecan, endişe, mutluluk ve kaygı gibi birçok duyguyu aynı anda yaşıyor. Bu tatlı telaş, anne ve babanın bazı anları hatırlamamasına sebep olabiliyor.  Ama ben bu ‘an’ları belgeleyip insanlara tekrar yaşatma görevini üstlenmişim. Bundan güzel bir iş var mı bilemiyorum. Elbette doğum unutulacak bir olay değil. Ancak fotoğraflar buna tamamen engel oluyor. Pek çok ayrıntı hemşireniz, doktorunuz, bebeğinize bakışınız… Bu anları size asla unutturmayacak olan fotoğraflardır. İşte beni mutlu eden bu. Bu kadar önemli anları sonsuza taşımak ve insanlara doğumun bütün güzellikleri hatırlatmak üzere bir misyonunuz var. Hem büyük bir sorumluluk hem de müthiş keyifli.

Plato: Doğum anını kaydetmeden önce yaptığınız hazırlıklar neler?

Doğuma girmeden önce mutlaka ekipmanımı defalarca kontrol ederim. Pillerim yedek pillerim hafıza kartlarım, onların yedekleri, gerekli objektifler… Tek tek kontrol ederim. Doğumhanede ise defalarca ‘ISO’, ‘enstantane’ ve ‘diyafram’ ayarlarımı kontrol eder, test çekimleri yaparım. Nasıl bir sonuç almak istediğime karar verip ona uygun ayarlamaları yaparım ve makinamı gözümden bir an bile ayırmadan doğum anını beklerim. Bebek geldiğinde deklanşöre basarım. Saniyelerle yarıştığınız anlardır bu an. Çünkü bu kareyi çekmek için sadece bir kaç saniyeniniz vardır ve geri dönüşünüz yoktur. Bu anlar çok önemli. Annelerin en çok merak ettiği karelerden biri doğum sonrası ilk sordukları ve görmek istedikleri anlardan birisi, bebeğin ilk kareleridir. Bu ‘çok özel an’ı kesinlikle kaçırmamanız gerekir.

Plato: Peki ya en zor yanı ne?

Bu sorunuzun cevabını uzun süre düşündüm ama inanın zor bir yanı yok. Fotoğrafçılığınıza güveniyorsanız, insan duygu ve davranış biçimlerine hâkimseniz, soğukkanlı davranabiliyorsanız ve insan ilişkilerinde başarılıysanız, bu mesleğin hiç bir zorluğunu yaşamazsınız.

Plato: Doğumhanede nelere dikkat etmek gerekiyor?

Doğumhane öncelikle sağlık görevlilerinin işlerine engel olmamamız gerekiyor. Onların uyarılarını dikkate alıp hiç bir yere dokunmadan dikkatlice hareket etmemiz. Çok önemli. Elbette bu işimize engel olamayacaktır. Profesyonel bir fotoğrafçı her koşulda istediği kareleri çekmeyi başarır. Doğum fotoğrafçılığında en önemli şey kimseyi irite etmeden, rahatsız etmeden empati kurarak iyi fotoğraflar çekmeyi başarmaktır. Yüzde 50’si iletişim diyebilirim. Yüzde 50’si ise teknik donanım.

Plato: Hiç unutamadığınız bir doğum var mı?

Özgü Mercan bebeğin doğumu benim için çok enteresandı. Seçil, hayatımda gördüğüm en rahat normal doğumu gerçekleştirdi. Seçil’in doğumunu hiç unutamam. Keşke bütün anneler onun gibi rahat ve risksiz normal doğum yapabilseler.

Plato: Bugüne kadar kaç doğuma girdiniz?

Saymadım; ancak yaklaşık 120 doğuma girdiğimi tahmin ediyorum.

Plato: Doğum fotoğrafı çektirmek isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Bu işte eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Fotoğraf konusunda eğitimli ve fotoğrafçılığın pek çok alanına hâkim doğum fotoğrafçılarını seçmelerini tavsiye ederim. Ayrıca fotoğrafçılarıyla doğumdan beş dakika önce tanışma riskini kesinlikle almasınlar. Mutlaka doğumdan en azından bir kaç gün önce bir araya gelip, yüz yüze bir görüşme yapsınlar.

Plato: Nasıl bir ekipman kullanıyorsunuz?

Ekipmanım son derece profesyonel. Nikon D 700 body, 24-70mm f:2,8 Nikkor lens, 50 mm f:1,8 nikkor lens, 60 mm macro f:2,8 lens, 80-200mm f:2,8 mm doğumda en çok kullandığım lensler arasında. Ekipmanınızın kaliteli olması çok önemli. Çünkü inanılmaz az ışıklı ortamlarda flaş desteği olmadan çekim yapıyoruz. Ekipmanımız ne kadar kaliteliyse sonuçlar da o kadar kaliteli oluyor.

Plato: Peki ya sizin yolunuzdan ilerlemek isteyen yeni nesil fotoğrafçılara verebileceğiniz birkaç ufak sır var mı?

Fotoğraf konusunda eğitim almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Yaratıcılıklarını arttıracak yönde çalışsınlar. Yapılan işleri tekrar etmek yerine “Ben bu işe yeni bir soluk nasıl getiririm, daha farklı ne yapabilirim?” diye düşünsünler ve bu konuda ciddi çalışmalar yapsınlar.  Yeni trendleri yakından takip edip, bol bol ve farklı konularda fotoğraf çeksinler.

Sema Korkmaz kimdir?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi’nde 2 yıl Fizik branşında eğitim aldı. Güzel Sanatlarda aldığı eğitimini, fotoğrafın birçok alanında değerlendiriyor. İsmek’te fotoğraf eğitmenliği yaptı ve 100’e yakın öğrenci yetiştirdi. Mediacat, Digitalage, Herkese Sağlık, İnfomag ve birçok kurumsal derginin fotoğrafçılığını yaptı. Basın, ürün, stüdyo, organizasyon,  alanlarındaki fotoğraf tecrübelerini son üç yıldır doğum ve evlilik fotoğrafçılığında değerlendiriyor.

 

 

 Editör Hakkında

hakancakan

 
 

 
IMG_9260

Elektrik Programı Öğrencileri Bitirme Projelerini Sergiledi!

  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı öğrencileri Cumbalı Bahçe’de bitirme projelerini sergiledi.            Öğr. Gör. Yalçın Urfa’nın program sorumlusu oldu...
 
 
30725843_2014909378759218_1923486423315382272_n

Kan Bağışı Hayat Kurtarır!

  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Balat Yerleşkesi’nde kurulan Türk Kızılayı Kan Bağış çadırı gönüllü öğrencilerle doldu. “Ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, birlik ve evrensellik”...
 
 
IMG_0017

“Yeni Doğan ile İlgili Acil Vakalar” Semineri Gerçekleşti

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı tarafından organize edilen “Yeni Doğan ile İlgili Acil Vakalar” semineri İlk ve Acil Yardım Programı başta olmak üzere sağ...
 

 
IMG_9768

Ayvansaray’da Renkli Bir Gün!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri Balat’ın minik sakinleriyle bir araya gelerek keyifli bir etkinliğe imza attı. Dünyanın en güzel renkleri olan çocuklar...
 
 
30727246_2013585938891562_6104810435146416128_n

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Bakü Uluslararası Eğitim Fuarında!

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Bakü Uluslararası Eğitim Fuarı’na katılım gösterdi. 14-15 Nisan tarihleri arasında Bakü Hilton Otel’de gerçekleşen Eğitim Fuarı’nda aday öğrenciler ile bir araya gelindi.
 
 
30714913_2014969228753233_3479209464387600384_n

Diş Etleri Hastalanır mı?

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu Ağız ve Diş Sağlığı Programı tarafından organize edilen “Diş Etleri de Hastalanır mı?” adlı seminer Öğretim Görevlisi Çağdaş Çağlar Laçin’...
 

  1. Ahu Hanım elinize sağlık. :) En kısa zamanda tekrar görüşmek üzere :)


  2. Ahu Samav Uğursoy

    Bizim için de büyük bir keyif idi. Görüşmek dileğiyle.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>